Ciąża i podróże

10617655_10202639601456700_810807325_n

Najlepszym czasem na odbycie podróży przez oczekującą mamę jest okres między 18 a 24 tygodniem ciąży, kiedy kobieta z reguły czuje się już lepiej niż w pierwszym trymestrze, a ryzyko wystąpienia poronienia lub porodu przedwczesnego jest najmniejsze. Wiele leków stosowanych w celu zmniejszenia dolegliwości związanych z podróżą, takich jak choroba lokomocyjna, może być bezpiecznie stosowanych dopiero w II trymestrze ciąży.

Latanie samolotem jest bezpieczne dla kobiet w ciąży i większość linii lotniczych pozwala na ich odbywanie do 36 tygodnia ciąży. Niektóre linie lotnicze nie mają ograniczeń w tym zakresie, ale wymagane jest posiadanie przy sobie zaświadczenia od lekarza (w zależności od linii lotniczych są to różne okresy ciąży), że nie ma przeciwwskazań do odbycia podróży samolotem. Dlatego też zawsze, zanim zarezerwujesz bilet, dowiedz się, czy będą wymagane dodatkowe dokumenty. Mama w podróży powinna posiadać przy sobie całą dokumentację medyczną związaną z ciążą oraz dokładnie zaznaczonym terminem porodu (na wypadek nieoczekiwanych zwrotów akcji – porody na pokładzie samolotów dzieją się naprawdę).

Długotrwałe podróże (powyżej 4 godzin bez ruchu) grożą wystąpieniem choroby zakrzepowo-zatorowej. Dlatego pamiętaj, aby co pół godziny robić przerwę w podróży samochodem, odbywać spacery co pół godziny na pokładzie samolotu lub w pociągu oraz ćwiczyć nogi, prostując je i zginając w kolanach i kostkach. Ostatnie ćwiczenia wykonuj zwłaszcza w autokarze, kiedy dłuższa przerwa w podróży może nie być możliwa.

W samolocie, ze względu na ryzyko wystąpienia turbulencji, zawsze miej zapięte pasy. Tak samo w aucie. Brak zapiętych pasów w samochodzie jest najczęstszą przyczyną urazów w ciąży. Pasy w samolocie miej zapięte na wysokości miednicy, a w samochodzie tak, aby część barkowa pasów przechodziła pomiędzy piersiami i nad brzuchem, a część biodrowa pod brzuchem.

Na pokładzie klimatyzowanych środków transportu, gdzie powietrze jest bardzo suche, nie zapominaj o piciu wody (małymi łykami), aby uzupełniać płyny. To również zapobiega obrzękom. Jednak biorąc pod uwagę ucisk na pęcherz moczowy powiększonej w ciąży macicy, uważaj z ilością napojów, aby zbyt często nie musieć w trakcie podróży korzystać z toalety, co niekiedy może być utrudnione.

als

 

Komantarze

Komentarze

 • Gosia

  A ja ostatnio czytałam fajne porady na poradniku inwestowania na temat jak

  tanio podróżować, warto się zainteresować.

 • Ola – http://madeogroup.pl

  Ja tyle razy podróżowałam w ciąży samolotem, pociągiem, samochodem i wszystko było dobrze. Nie panikujmy – ciąża to nie choroba!

  • Natalia Burzyńska-Mangone

   Ja miałam podobnie. Zgadzam się z Tobą w 100%. Najważniejsze, by dopasować środek transportu do samopoczucia, gdyż nie wszystkie kobiety są takimi szczęściarami jak my i dobrze znosiły ciążę 🙂

 • Kalina Nawrot

  niewątpliwie jednak ciąża utrudnia nieco podróżowanie…
  http://www.akcesorialazienkowe.net.pl/Regaly_lazienkowe-k306-0-3-default.html